SPOTKANIE Z PROFESOREM WERNEREM JANSSENEM

Dnia 28 września w Żegludze odbyło się spotkanie z niezwykle interesującym człowiekiem – Wernerem Heinrichem Janssenem. Jest on niemieckim filozofem, piszącym poezję pod pseudonimem Heinz Hof.

Podczas spotkania mieliśmy możliwość usłyszeć fragmenty z nowego tomiku poezji „Kinder unserer Welt”, poruszającego problemy dzieci dotkniętych biedą, których nikt dookoła nie zauważa. Oprócz tego kilkoro uczniów naszej szkoły odczytywało poezję i krótkie filozoficzne przemyślenia w języku angielskim oraz niemieckim. Inspirującym było wczuć się w głębię przesłania filozofa, a także usłyszeć o jego sposobie patrzenia na świat i ludzi dookoła.

Nasz gość przedstawił nam również projekt, jakim jest festiwal „The Euriade”. Powstał on z myślą o połączeniu młodych ludzi z całego świata więzią  i otworzeniu ich oczu na drugiego człowieka. Według pana Janssena  poznanie siebie nawzajem jest najlepszym sposobem na odrzucenie gniewu i nienawiści powstałych wskutek międzynarodowych konfliktów.

Na spotkaniu słuchaliśmy właśnie o tym – o szansie, jaką dostajemy od życia przy każdym spotkaniu z nową osobą, o potencjale do niesienia pomocy jaki mamy w sobie i o tym, jak ważnym jest podanie swojej dłoni tym, którzy potrzebują pomocy.

Było to bardzo ciekawe i odkrywcze dla wielu z nas. Przemówienie pana Janssena w języku angielskim i niemieckim dało nam również okazję do praktycznej nauki języków podczas słuchania.

Nadia – uczestniczka spotkania