PODZIĘKOWANIE - I KONGRES ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ W OPOLU

Podziękowanie dla Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej za pomoc w organizacji I Kongresu Żeglugi Śródlądowej w Opolu

APEL 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Dziś w Zespole Szkół Żeglugi Śródlądowej odbył się uroczysty apel upamiętniający 100 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość ta była  żywą lekcja historii oddającą hołd pokoleniom Polaków, którzy swoją krwią przyczynili się do tego, że dzisiaj możemy cieszyć się życiem w wolnym kraju. Z dumą wspominamy bohaterów pól bitewnych, prześladowanych czy skazanych na wygnanie, którzy wierzyli i nie tracili ducha, że Polska będzie niepodległa. Mamy nadzieję, że przypomnienie tych jakże istotnych wydarzeń z przeszłości sprawi, że w naszych sercach zakiełkuje i będzie wzrastać patriotyzm oraz  duma narodowa. W trakcie apelu zaprezentował swój wiersz uczeń Michał Delewicz, który recytując go parę dni wcześniej zdobył I miejsce w Powiatowym konkursie na wiersz upamiętniający odzyskanie niepodległości- gratulujemy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i krótkiego filmu.

 

LIST MINISTER EDUKACJI NARODOWEJ

 

Szanowni Państwo,

Rodzice i Opiekunowie, 

w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.

W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.

Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii,na Węgrzech, Słowacji,Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.

Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.

Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.

Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.

Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 

Z wyrazami szacunku

 

Anna Zalewska                                               Jarosław Pinkas
Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny

 

TURNIEJ MUNCHKIN 2018

Zapraszamy uczniów Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej na turniej w karcianą grę Munchkin Legendy. Oczywiście zwycięzca turnieju zgarnia grę karcianą podstawkę Munchkin Zobmies. Czas na zgłoszenie do konkursu mija z dniem 23 listopada 2018, a rozgrywki i ich termin będą uzależnione od ilości zgłoszeń.

Jeśli jeszcze nie grałeś w grę Munchkin, a chciał byś spróbować umów się na wprowadzającą rozgrywkę u p. Tomasza Kapusta w sali 218.

Więcej informacji oraz zgłoszenia na stronie: http://zegluga.edu.pl/planszowki/
 

WARSZTATY ZAWODOWE - INFORMATYKA

W dniu dzisiejszym tj. 08.11.2018r. mieliśmy przyjemność gościć u Nas kolejną grupę uczniów z ostatnich klas szkoły podstawowej. W trakcie zorganizowanych warsztatów informatycznych mieli oni okazję samodzielnie zaprojektować/skonfigurować sieć oraz zaprogramować specjalne roboty edukacyjne. Wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z zadanymi ćwiczeniami. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy wszystkich chętnych uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych wraz z opiekunami na warsztaty informatyczne w "Żegludze"

Podkategorie

PARTNERZY ŻEGLUGI

...

BIP